Запитайте Омельчука
Поставити запитання

Вітаю, пане Сергію! Як правильно: за участі чи за участю? Дякую! Дякую! Дякую! Ганна 17.01.2017 19:46
Сергій Омельчук 17.01.2017 19:46

Помиляються ті, хто вживає прийменниково-іменникові словоформи за сприянням, за втручанням, за реагуванням, за участю та ін. зі значенням умови, що дасть змогу чогось досягти, що-небудь здобути. В українській мові це значення виражають словоформи за сприяння, за втручання, за реагування, за участі, бо утворено їх на основі складнопідрядних речень із підрядною умовною частиною. Наприклад: учень формулює правило за участі (замість за участю) вчителя; організація виховання підлітків за сприяння (замість за сприянням) соціальних інституцій.

Детальніше читайте в статті: Омельчук С. Нормативність у структурі сучасного наукового тексту педагогічного спрямування / Сергій Омельчук // Українська мова і література в школі. – 2015. –  № 1. – С. 49–61.

Вам допомогла ця інформація? Так Ні
Вітаю! Як правильно: буквоцифровий, букво-цифровий чи буквено-цифровий Ганна 16.01.2017 16:14
Сергій Омельчук 16.01.2017 16:14

Буквено-цифровий.

Вам допомогла ця інформація? Так Ні
Добрий вечір. Підкажіть, будь-ласка, як правильно написати купатимось чи купатимемось у річці. Дякую Ірина 10.01.2017 18:49
Сергій Омельчук 10.01.2017 18:49

Ми купатимемось.

Я купатимусь.

Ти купатимешся.

Ви купатиметесь.

Вони купатимуться.

Вам допомогла ця інформація? Так Ні
Шановний Сергію Аркадійовичу! Підкажіть, будь ласка, чи потрібна двокрапка у реченні після слова дякуємо "Щиро дякуємо Івановій Валентині Іванівні, Кириченко Ірині Василівні, Купіч Івану Миколайовичу та учням-старшокласникам за організацію та проведення свята!" Наталія 09.01.2017 20:38
Сергій Омельчук 09.01.2017 20:38

Ні, кому ставити не потрібно, оскільки немає узагальнювального слова.

Вам допомогла ця інформація? Так Ні
Новорічні та Різдвяні свята. Слова Новорічні та Різдвяні треба писати з великої чи з малої літери? Дякую за відповідь. Галина 09.01.2017 10:47
Сергій Омельчук 09.01.2017 10:47

 У цих назвах свят перше слово потрібно писати з великої літери: Новорічні свята, Різдвяні свята.

Вам допомогла ця інформація? Так Ні
Прошу сказати, як правильно звертатись до Лесі Петрівни і Олесі Миронівни. Відповідно до чинного Правопису (параграф 47, А, п.6, в) пестливі іменники мають закінчення -ю в кличному відмінку одн. Наприклад, Олю, Галю. Але йдеться про самостійні імена Леся (не Лариса), Олеся (не Олександра). Чи правильно Лесе Петрівно і Олесе Миронівно? Дякую Анна 26.12.2016 15:43
Сергій Омельчук 26.12.2016 15:43

Українські чоловічі та жіночі імена, що в називному відмінку однини закінчуються на -а, -я, відмінюються як відповідні іменники І відміни (див. п. 1 § 103 "Українського правопису"). Отже, Лесю, Олесю, Наталю й под.

Вам допомогла ця інформація? Так Ні
Вітаю! Як пишеться проблемно орієнтований (окремо чи з дефісом)? Дякую! Ганна 24.12.2016 19:47
Сергій Омельчук 24.12.2016 19:47

Потрібно писати окремо.

Але цей термін є сумнівний щодо змістових характеристик.

Вам допомогла ця інформація? Так Ні
Вітаю! компанія TRINITY. Чи потрібні тут лапки? Дякую! Тамара 15.12.2016 20:05
Сергій Омельчук 15.12.2016 20:05

У назвах підприємтсв, установ, закладів, компаній тощо символічну (умовну) назву потрібно брати в лапки. Наприклад: Компанія "TRINITY", компанія "Coca-Cola", товариство "Світоч" і под.

Вам допомогла ця інформація? Так Ні
Вітаю, пане Сергію, підкажіть, будь ласка, таке: КВН рос., а КВК укр. мовою. КВНщик рос., а українською як? КВНник ми ж не скажемо, бо там "кмітливий". Дякую!!!! Ганна 15.12.2016 10:14
Сергій Омельчук 15.12.2016 10:14

КВКівець

Вам допомогла ця інформація? Так Ні
Доброго вечора! Підкажіть, будь ласка, як правильно: ненька Україна чи ненька-Україна ? Дякую за відповідь. Іра 11.12.2016 21:08
Сергій Омельчук 11.12.2016 21:08

Якщо пояснюваний іменник і прикладку можна міняти місцями, між ними завжди ставимо дефіс (див. параграф 27 "Українського правопису"): ненька-Україна і Україна-ненька.

Вам допомогла ця інформація? Так Ні
Сторінка 8 з 36
powered by SM FAQ